ABBOTT RUBBER 1240-4000-20-CN Water Suction Hose, 4 in ID, 20 ft L, Female x MNPT, PVC
  • For pump intake and agricultural applications
SKU: A092-38768
Brand part number: 1240-4000-20-CN
Availability:
IN STOCK NOW : 0 Out of stock
Ships in 2-3 DAYS : 0 Out of stock
Price: Call For Price
PVC suction hose assembly for pump intake and agricultural applications.
Products specifications
Connection Type Female x MNPT
Includes Aluminum C and Nipple
Inside Diameter 4 in
Length 20 in
Material PVC
Operating Temperature 15 to 150 deg F
Pressure Rating 50 psi