Boshart PENL-FV200 Foot Valve, 2 in Connection, FPT, 200 psi Pressure, Brass Body
  • Cast no lead brass body and poppet
  • 304 stainless steel screen with 0.104 in Dia holes
  • Threads conform to ANSI/ASME B1.20.1
SKU: B100-43364
Brand part number: PENL-FV200
Availability:
IN STOCK NOW : 0 Out of stock
Ships in 2-3 DAYS : 0 Out of stock
Price: Call For Price
Boshart Foot Valve, 2 in Connection, FPT Connection, 200 psi, Seal Type: O-Ring, Body Material: Brass, Strainer Material: Stainless Steel, Softgoods Material: NBR, 2.95 in OAW, 7.16 in OAL, Temperature Rating: 180 deg F
Products specifications
Body Material Brass
Connection Size 2 in
Connection Type FPT
Overall Length 7.16 in
Overall Width 2.95 in
Pressure Rating 200 psi