Eaton Wiring Devices TRSGF15W GFCI Duplex Receptacle, 2 -Pole, 15 A, 125 V, Back, Side Wiring, NEMA:
  • Performs periodic self-tests to ensure integrity of GFCI protection
  • Ground termination with back wire clamp provides secure wiring and reduces installation time
SKU: E039-73990
Brand part number: TRSGF15W
Availability:
IN STOCK NOW : 0 Out of stock
Ships in 2-3 DAYS : 0 Out of stock
Price: Call For Price
Tamper-resistant shutters resist the insertion of foreign objects
Products specifications
Current Rating 15 A
Dimensions 4.2 in L x 1.68 in W x 1.27 in D
Frequency Rating 60 Hz
Includes Wallplate
Material Nylon
Mounting Type Wall
NEMA Configuration 5-15R
Number of Poles 2
Number Of Wires 3
Operating Temperature -35 to 66 deg C
Voltage Rating 125 V
Wire Size 14 to 10 AWG