Southwire 6/3NM-WGX125 Sheathed Cable, 6 AWG Wire, 3 -Conductor, 125 ft L, Copper Conductor, PVC Ins
SKU: S007-26370
Brand part number: 6/3NM-WGX125
Availability:
IN STOCK NOW : 0 Out of stock
Ships in 2-3 DAYS : 69 In stock
Price: Call For Price
Inner conductors are type THHN, rated 90 deg C, 600 V. Solid strands. Outer jacket is PVC, rated at 75 deg C. Amp rating of the product is limited to that for 60 deg C rated conductors per the National Electric Code Article 336. Dwellings not exceeding 3 floors above grade. Exposed or concealed wiring. May be fished through walls, ceilings and masonry blocks. Use for new wiring or replacement wiring. Only for use in normally dry locations. UL listed.
Products specifications
Conductor Insulation PVC
Conductor Material Copper
Current Rating 55 A
Length 125 in
Number of Conductors 3
Operating Temperature 90 deg C
Sheath Color Black
Sheath Material Nylon
Strands per Conductor 7
Type NM-B
Voltage Rating 600 V
Wire Size 6 AWG